Połączenie 0-10V (1-10V)

Do regulacji jasności taśm i lamp LED często stosuje się systemy sterowania oświetleniem działające w standardzie 0-10V. Standard 0-10V to jeden z najpierwszych i najprostszych protokołów sterowania oświetleniem. Później zastosowanie tego interfejsu rozszerzono o sterowanie prędkością obrotów wentylatorów w instalacjach wentylacyjnych lub klimakonwektorach, płynną regulację głowicami termicznymi. Pojawiły się nawet kotły gazowe, w których modulację płomienia palnika ustawia się sygnałem 0-10V.
Zmiana jasności lub prędkości obrotów następuje poprzez zmianę napięcia w zakresie - od 0 do 10V, gdzie parametr 0V oznacza, że ​​światło jest wyłączone lub jasność jest minimalna, a 10V - jasność 100%. Producenci sprzętu czasami zalecają użycie oddzielnego przełącznika lub przekaźnika w celu całkowitego wyłączenia sterowanego urządzenia. Zasadniczo ten interfejs jest jednokierunkową komunikacją między sterownikiem a urządzeniem oświetleniowym.
W linii sterowników serii Atom wyjście z interfejsem 0-10V realizowane jest za pomocą zmiennego modułu 10D w składzie sterownika Atom Hydrogen.

Illustration

Zaletami korzystania z interfejsu 0-10 V są łatwość obsługi i połączenia. Nie są wymagane żadne dodatkowe ustawienia ani oprogramowanie. Połączenie wykonuje się prostym dwużyłowym przewodem (najlepiej ekranowanym), w ustawieniach wyjścia sterownika wystarczy podać rodzaj podłączonego urządzenia.
Z tych zalet wynikają również pewne wady, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Interfejs jest analogowy, dlatego w celu poprawy odporności wskazane jest użycie do podłączenia przewodu ekranowanego o minimalnej możliwej długości i zamontowanie go w odpowiedniej odległości od przewodów zasilających lub innych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych. Ponadto nie komunikacji zwrotnej, przez co nie zawsze wiemy w jakim stanie znajduje się sterowane urządzenie.

Przykład podłączenia urządzeń za pomocą interfejsu 0-10V do Atom Hydrogen:

Illustration

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!