Automatyzacja ogrzewania elektrycznego

Zasada działania ogrzewania elektrycznego polega na zamianie energii elektrycznej na energię cieplną.
Najczęściej stosowane są następujące rodzaje urządzeń grzewczych:
● konwektory, termowentylatory;● elektryczne ogrzewanie podłogowe;● grzejniki na podczerwień (ceramiczne panele ścienne, foliowe podłogi ciepłe);
Najprostszym typem grzejników elektrycznych są konwektory, grzejniki olejowe i termowentylatory. W wyniku wysokiej temperatury elementów grzewczych nagrzewa się powietrze, które dzięki konwekcji lub przepływowi powietrza z wentylatora rozchodzi się po całym pomieszczeniu.
Urządzenia grzewcze na podczerwień działają dzięki promieniowaniu termicznemu. I ogrzewają bezpośrednio przedmioty znajdujące się w pobliżu. Ten rodzaj ogrzewania charakteryzuje się małą inercyjnością, a więc pomieszczenie nagrzewa się bardzo szybko, ale tylko w obszarze promieni podczerwonych.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najwygodniejsze w użytkowaniu. Wykonane jest w postaci przewodu grzejnego lub folii z elementami podczerwieni. Montaż - w wylewce betonowej (kabel grzewczy) lub bezpośrednio pod wykładziną podłogową (podłogi z folii na podczerwień). Są bardzo wygodne i trwałe. Chociaż z reguły powinny być wykorzystywane jedynie jako dodatkowe źródło ciepła. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest wystarczająco ocieplone.
Ogrzewaniem elektrycznym można sterować za pomocą specjalnych termoregulatorów (oddzielnych lub wbudowanych w urządzenie). Jednak najbardziej progresywny rodzaj sterowania to sterowanie za pomocą sterowników systemu Inteligentnego Domu. W takim przypadku możliwe jest ustawienie żądanej temperatury zgodnie z harmonogramem, tworzenie różnych automatyzacji, zdalne sterowanie i monitorowanie stanu za pomocą aplikacji mobilnej.

Schemat podłączenia elektrycznych urządzeń grzewczych do sterownika Atom Magnesium N za pomocą styczników:

Illustration


Schemat podłączenia elektrycznych urządzeń grzewczych do sterownika Atom Carbon:

Illustration

Do sterowania elektrycznymi urządzeniami grzewczymi zalecamy stosowanie sterowników Atom Ferrum (obciążenie do 2,2 kW), Atom Carbon (obciążenie do 3,5 kW), Atom Carbon +R3 (obciążenie do 3,5 kW oraz 5,7 kW na poszczególnych wyjściach). Inną opcją przełączania dużych obciążeń jest zastosowanie styczników (przekaźników pośrednich).

Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Wśród zalet warto zwrócić uwagę na:

● Niewysoką cenę sprzętu w porównaniu do kotłów gazowych i na paliwa stałe;● Szybki i łatwy montaż;● Prostą konserwację;● Wysoką sprawność;● Montaż i przenoszenie urządzeń nie wymaga uprawnień;● Komin nie jest potrzebny;● Większość zagrożeń związanych z ogrzewaniem gazowym nie występuje - tworzenie się tlenku węgla, wycieku gazu, zwiększonego zagrożenia pożarowego;● Cichą pracę;● Długą żywotność;● Automatyzację systemu ogrzewania oraz możliwość elastycznej regulacji systemu za pomocą termoregulatorów;

Wady ogrzewania elektrycznego:

● Stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne;● Zwiększone wymagania dotyczące okablowania domu;● Konieczny jest montaż dodatkowych urządzeń w celu regulacji lub priorytetyzacji dostępnej mocy;● Całkowita zależność działania systemu ogrzewania od dostępności energii elektrycznej;

Oczywiste jest, że kwestię komfortowego klimatu w domu trzeba rozwiązać kompleksowo. Nie tylko dużą liczbą i całkowitą mocą urządzeń grzewczych, ale także przemyślaną i zaprojektowaną izolacją termiczną pomieszczeń, prawidłowym trybem pracy systemów wentylacyjnych.
Istnieją inne rodzaje ogrzewania elektrycznego, ale z pośrednim wytwarzaniem ciepła - pompy ciepła i systemy ogrzewania wodnego za pomocą kotła elektrycznego. Takim systemom poświęcone są osobne artykuły.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!