Szczegóły podłączenia zmotoryzowanych zasłon, żaluzji i rolet

 Jak wiadomo, według rodzaju istnieją obciążenia aktywne i reaktywne. Z kolei obciążenia reaktywne dzielą się na indukcyjne i pojemnościowe.Właśnie na obciążenia indukcyjne w systemie Inteligentnego Domu należy zwrócić uwagę. Należą do nich urządzenia z napędami elektrycznymi (wentylatory, elektronarzędzia, pompy, odkurzacze, pralki) oraz urządzenia z zasilaniem transformatorowym (stabilizatory mocy, sprzęt audio). Nie są wyjątkiem i napędy do zasłon, żaluzji, rolet - wszystkie one również należą do obciążeń indukcyjnych.
Jedną z wad obciążeń indukcyjnych jest tworzenie przeszkód i zakłóceń podczas ich wyłączania z powodu występujących w tym momencie skoków napięcia o wysokim napięciu. Przy takich skokach wartość napięcia może osiągnąć 2-3 razy wyższą niż napięcie zasilania i doprowadzić do pojawienia się wyładowań łukowych między stykami przekaźników wyjściowych urządzeń sterujących (sterowników) przy wyłączeniu obciążenia.

Illustration

W kontrolerach firmy I3 Engineering zabezpieczenie przed wystąpieniem wyładowań łukowych pomiędzy stykami przekaźników wyjściowych realizowane jest poprzez zainstalowanie odpowiednich warystorów (lub tłumików) równolegle ze stykami tych przekaźników. Ograniczają one maksymalne napięcie na stykach przekaźnika i odpowiednio zmniejszają poziom zakłóceń przełączania oraz zwiększają żywotność przekaźnika.

Kolejnym szczegółem jest wzrost poboru prądu rozruchowego silników o 2-5 razy, podczas ich włączenia. W związku z tym prąd ten nie powinien być wyższy niż prąd znamionowy grupy styków przekaźnika.

Illustration

Szczególną uwagę należy zwrócić na przełączanie silników rewersyjnych stosowanych w zasłonach i żaluzjach, gdzie pracują one w trybie bezpośrednim i rewersyjnym. Posiadają 2 uzwojenia nawinięte na jeden rdzeń, które są przełączane zgodnie z kierunkiem ruchu. W tym samym czasie na drugim uzwojeniu pojawia się napięcie, które jest dodawane do styków przełączającego go przekaźnika, co może uszkodzić elementy ochronne urządzenia. 

Ważne! jeżeli do magistrali podłączone są urządzenia, które były wcześniej skonfigurowane w innym systemie - konieczne jest całkowite usunięcie magistrali DALI w aplikacji i przejście przez pełną procedurę konfiguracji wszystkich urządzeń. Jednocześnie usunięte zostaną wszystkie automatyzacje, w których brały udział urządzenia na magistrali DALI..

Illustration

W związku z tym należy zawsze brać pod uwagę specyfikę obciążeń podczas podłączania ich do sterowników Inteligentnego Domu, aby zapewnić dalsze niezawodne działanie systemu. Więcej szczegółowych informacji na temat podłączania obciążeń indukcyjnych w artykule. Odnośnie podłączenia innych rodzajów obciążeń - informacje są zawarte w artykule.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!