Thank you!
We will contact you shortly.
Організація резервного живлення розумного будинку
Актуальність забезпечення резервного живлення дому останнім часом постійно зростає. Причиною є затримки електропостачання, що можуть бути викликані різноманітними чинниками: від планових відключень у зв’язку з ремонтними роботами на лінії, до аварійних вимкнень через стихійні лиха чи терористичні акти, спрямовані на руйнування енергетичної інфраструктури від неадекватної держави-агресора. Тому, при впровадженні системи розумного будинку даний аспект обов’язково потрібно враховувати.
Для системи розумного будинку важливо «в моменті» виявляти припинення електропостачання від мережі та переходити в режим роботи від резервного джерела живлення. Система Розумного будинку на базі контролерів компанії I3 Engineering якраз і надає таку можливість, а також дозволяє використовувати ресурс батарей ефективніше.
Який варіант підключення ви б не вибрали, найважливішим завданням при проектуванні і впровадженні системи розумного будинку є забезпечення гарантованого живлення контролера серії Atom, а також маршрутизатора Едомашнього інтернету (WiFi-роутера, модему) та медіаконвертера оптика/мідь. Найоптимальніший спосіб вирішення даної проблеми - блок безперебійного живлення (надалі ББЖ) для контролера , що кріпиться на DIN-рейку, та розміщується безпосередньо в щиті біля контролера та акумуляторна батарея (надалі АКБ) до нього. В залежності від моделі маршрутизатора та його напруги живлення, може здійснюватися пряме підключення від ББЖ (маршрутизатори та медіаконвертори з напругою живлення 24В) так і підключення через понижуючі DC/DC перетворювачі (для маршрутизаторів та медіаконверторів з напругою живлення 12В та 9В)
В такому разі при відсутності електропостачання контролер буде заживлено від АКБ, користувач як і раніше матиме до нього доступ через мобільний додаток і система розумного дому зможе перейти на роботу в режимі економного споживання електроенергії - режим ЕСО, що передбачає роботу тільки критично важливих інженерних систем будинку (освітлення, опалення, водопостачання і тп.).
Налаштування режиму ЕСО проводяться в додатку I3 Home і залежать від потужності резервного джерела живлення. Варто зазначити, що для системи розумного будинку компанії i3 Engineering здатна інтегрувати в роботу будь-яке резервне джерело живлення. Це може бути генератор, сонячні панелі з інверторами та АКБ, АКБ + інвертори напруги, АКБ з БЖЖ без інвертора.
Відповідно, система розумного будинку від компанії i3 Engineering дозволяє реалізувати декілька варіантів роботи при знеструмленні будинку від мережі 220 В з переходом на живлення від резервного джерела. Наведемо деякі з них та проведемо їх аналіз:
1. Варіант з використанням АКБ та ББЖ, інвертора напруги немає.
В даному варіанті при відсутності електропостачання від мережі 220В, резервним джерелом живлення є АКБ з напругою постійного струму 24 В на виході. Однак навіть в такому випадку система розумного дому зможе перейти в ЕСО–режим роботи. Даний режим передбачає живлення та здійснення управління деякими критично важливими інженерними системами будинку: аварійним освітленням: лампами або LED стрічками напругою живлення 24 В; кліматом: шляхом управління термоголовками радіаторів/теплих підлог (при умові централізованого опалення).
Орієнтовна схема підключення роботи в режимі ЕСО
Згідно даної схеми, живлення контролера Atom здійснюється від ББЖ Інший ББЖ системи забезпечує живлення та управління інженерними системами будинку. До відповідних клем блоку живлення під’єднано проводи від акумулятора. При наявності напруги в мережі джерело живлення працює як стандартний AC/DC адаптер, одночасно здійснюючи зарядку АКБ. Спеціальний релейний вихід «AC OK» підключений до одного з універсальних входів контролера (наприклад IN 1) і в даному режимі є замкнутим. При зникненні напруги живлення в мережі, блок живлення переходить в режим споживання від АКБ, забезпечуючи, таким чином, живлення контролера Atom. Релейний вихід «AC OK» розмикається, відповідно змінюється сигнал на універсальному вході IN1, і система переходить на ЕСО-режим роботи.
Переваги: достатньо дешевий метод, що дозволяє забезпечити роботу системи аварійного освітлення будинку, та здійснювати управління системою опалення при умові централізованого теплопостачання.
Недоліки: ● неможливість забезпечити роботу інших важливих інженерних систем будинку (опалення, вентиляції, кондиціонування, індивідуального водопостачання, основного освітлення);● обмежений час роботи, що зумовлено зниженням заряду АКБ з часом● зниження ресурсу АКБ з часом в залежності від типу вибраних АКБ.
2. Варіант з використанням АКБ та інвертора напруги, а також аналізатора мережі (енергометра)
Для даного варіанту при наявності напруги живлення мережі інвертор виконує функції стабілізатора напруги 220 В та заряджає підключені до нього АКБ. При зникненні напруги живлення в мережі, інвертор переходить на режим роботи від АКБ, видає на виході 220В змінного струму. Варто зауважити, що вихідна потужність інвертора може залежати від конкретної моделі, а відповідно і від підбору даного пристрою. При виборі інвертора для забезпечення резервного живлення системи розумного будинку користувач повинен врахувати які групи споживачів, що будуть заживлені від нього. Так, для забезпечення роботи тільки критичних споживачів (газовий та/або твердопаливний котел, циркуляційні насоси, освітлення, тощо) необхідно підбирати модель інвертора з одним функціоналом, а для забезпечення роботи всіх систем будинку - модель з іншим функціоналом.
Вихідний контакт інвертора «АКБ ON» сигналізує про роботу від АКБ. Даний сигнал надходить на один з входів контролера Atom (наприклад на вхід IN1), відповідно при переході інвертора на роботу від АКБ, на вхід контролера надходить сигнал «логічної 1» і система переходить на роботу в режимі ЕСО.
При цьому, на відміну від попереднього варіанту, ЕСО-режим для даної схеми передбачає ширші можливості роботи інженерних систем будинку: основного освітлення, управління жалюзі, індивідуального опалення (газовий котел, циркуляційні насоси) та індивідуального водопостачання (насос подачі води від свердловини).
Орієнтовна схема підключення роботи в режимі ЕСО для інвертора та АКБ
На виході інвертора 220В інвертора підключено аналізатор мережі (енергометр), що вимірює напругу, струм, потужність, cos φ на виході інвертора. Даний пристрій «на борту» має протокол Modbus, що дозволяє обмін даними з контролером системи розумного будинку I3 Atom. Це дуже зручно, особливо, коли система працює в режимі ЕСО, користувач має змогу бачити потужність споживання, що дозволяє при наявності певного запасу відносно потужності інвертора увімкнути додаткових споживачів, отримувати сповіщення з додатку про недопустиме для інвертора збільшення потужності споживання і т. п.
Переваги: ● забезпечення роботи багатьох інженерних систем будинку крім енергоємних, здійснювати управління системою опалення (при умові, що система опалення на базі газового або/і твердопаливного котла) та водопостачання;● наявність енергометра, що дозволяє в реальному часі здійснювати моніторинг споживаної потужності, та вносити корективи в роботу режиму ЕСО.● хороша швидкість зарядки АКБ при роботі інвертора від мережі.
Недоліки: ● обмежений час роботи, що зумовлено зниженням заряду АКБ з часом;● зниження ресурсу АКБ з часом;● висока вартість якісного та потужного інвертора; ● висока вартість АКБ з подовженим циклом заряду-розряду.
3. Варіант з використанням АВР та генератора
Для заданого варіанту в якості джерела резервного живлення передбачено генератор (дизельний або бензиновий) та блок автоматичного ввімкнення резерву (надалі АВР). При відсутності напруги в мережі будинок автоматично переходить на живлення від генератора. Режим ЕСО для даної схеми напряму залежить від потужності генератора: чим більша потужність генератора, тим більше важливих інженерних систем будинку вдасться задіяти.
Орієнтовна схема підключення АВР та контролер + ББЖ та АКБ
Згідно даної схеми, при переході на живлення від генератора, сигнал типу «сухий контакт» , що фіксує запуск генератора надходить на один з входів контролера i3 Atom (наприклад на вхід IN1). Відповідно, на даний вхід контролера надходить сигнал «логічної 1» і система переходить на роботу в режимі ЕСО. Режим ЕСО для даної схеми напряму залежить від потужності генератора: чим більша потужність генератора, тим більше важливих інженерних систем будинку вдасться задіяти.
Переваги: ● забезпечення роботи багатьох інженерних систем будинку навіть можливо і енергоємних, все залежить від потужності генератора;● наявність гарантованого живлення контролера та маршрутизатора мережі інтернет дозволяє здійснювати моніторинг роботи системи в реальному часі навіть в перехідний період перемикання основного джерела живлення на резервне в блоці АВР.
Недоліки: ● достатньо висока вартість впровадження системи та її експлуатація;● необхідність періодичного обслуговування генератора, залежність від паливно-мастильних матеріалів;● збільшення рівня шуму та загазованості повітря у дворі.
Налаштування роботи системи розумного будинку в ЕСО-режимі здійснюється за допомогою мобільного додатка i3Home і є достатньо легким та інтуїтивно зрозумілим. При відсутності енергопостачання додаток надсилає відповідне push-сповіщення на смартфон користувача.
При відновленні електропостачання від мережі, система розумного будинку I3 Engineering автоматично вийде з режиму ЕСО і перейде в звичайний режим роботи. В момент відновлення електропостачання користувачу на смартфон також надійде відповідне push-повідомлення.
Як бачимо, система розумного будинку на базі контролерів I3 Engineering здатна інтегрувати різні варіанти систем забезпечення резервного живлення будинку: від найдешевших і малофункціональних до дорогих і багатогранних. Все залежить від можливостей та побажань замовника.
Не знайшли відповідь на своє запитання?
Ви можете звернутись у чат-бот технічної підтримки.Знайшли помилку на сайті? Допоможіть нам її виправити!