Традиційна VS Розумна електропроводка. Порівняльний аналіз

Популярність Розумних будинків стрімко зростає і це вже є аксіомою. Це дуже чітко простежується на прикладі економічно-розвинених країн, де основні атрибути Розумного будинку – автономність, енергонезалежність, енергоефективність, безпека експлуатації та захищеність, вже давно стали нормою життя. 
Вже на етапі проєктування Розумного будинку (див. статтю посилання на статтю про етапи встановлення Розумного будинку) власник повинен врахувати особливості електропроводки для даного варіанту будинку. В такому випадку корисно знати основні відмінності та переваги електропроводки Розумного будинку в порівнянні з її традиційним варіантом для звичайного будинку. 


Традиційна електропроводка

Традиційний варіант електропроводки передбачає прокладання від розподільчого щитка силових кабелів перетином 2.5 мм2 для розеток (для розеток кухні можливо і 4 мм2) та кабелів перетином 1.5 мм2 для освітлення.

Illustration

Схема традиційного варіанту електропроводки

Як видно із наведеної схеми для реалізації освітлення «нульовий» провід мережі живлення з розподільчої коробки іде напряму до навантаження (лампи), а от «фазний» перед тим, як дійти до навантаження, розмикається за допомогою вимикача. Для розеток в традиційному варіанті проводки, «фазний» та «нульовий» проводи йдуть від розподільної коробки до розеток. Таким чином, за допомогою традиційної електропроводки можна керувати світлом і розетками в будинку, лише фізично натиснувши вимикач або під‘єднавши щось до розетки. 

“Розумна” електропроводка

Для розумної електропроводки характерна наявність контролера розумного будинку, за участі якого здійснюється дистанційне управління всіма інженерними системами будинку. При цьому таке управління можна здійснювати за допомогою смартфону, голосового асистента, правил автоматизацій і сценаріїв, звичайного вимикача, який в такому випадку вже перевтілюється в «розумного» з багатим та широким функціоналом (див. статтю "Універсальний вимикач у системі Розумного будинку").

Illustration

Схема розумної електропроводки

Згідно з наведеною схемою розумної електропроводки, бачимо істотні відмінності в порівнянні з традиційною проводкою. Наприклад, вимикач освітлення вже не з’єднаний фізично з лампочкою, а керує її роботою через контролер серії Atom. Крім того, цей же вимикач при окремих умовах (наприклад при його утриманні 3 секунди) може здійснювати управління роботою іншого обладнання (запуск кондиціонера, системи вентиляції, старт роботи котла, відкриття жалюзі та ін.) При наявності розумної електропроводки в будинку, користувач має можливість реалізувати, наприклад, сценарій “Нікого немає вдома”. І все це використовуючи один єдиний вимикач: при довгому його утриманні - вимкнеться все світло у будинку, опалення перейде в ЕКО режим, закриваються моторизовані штори чи жалюзі, перекривається подача води у будинок та увімкнеться внутрішня сигналізація. При будь-яких змінах в параметрах додаток I3 Home на смартфоні відправить відповідне push-повідомлення.
Звісно, багато хто з електриків, проаналізувавши схему розумної електропроводки можуть сказати: «не все так однозначно». Дійсно, як видно зі схеми розумної електропроводки, від кожного контрольованого пристрою чи групи пристроїв слід заводити кабель в електрощиток. Однак, суттєво зменшити кількість дорогих силових кабелів типу ВВГ перерізом 1.5-2.5 мм2 все ж можна. А все тому, що давачі, вимикачі, геркони, пристрої типу «сухий контакт», пристрої з інтерфейсом RS-485 дозволяють використання низьковольтних 8-ми жильних кабелів типу UTP, що є значно дешевшим в порівнянні з силовими кабелями. Таким чином по одному такому кабелю можна приєднати до 7 пристроїв. 
Варто зауважити , що для багатоповерхових будинків та великих приватних будинків при плануванні розумної електропроводки доцільно виділити декілька окремих вузлів (щитів) управління. У кожному такому щитку встановлюється контролер серії Atom, до якого підключено давачі, вимикачі та контрольовані пристрої певної зони. Контролери окремих вузлів з’єднуються між собою в мережу I3-NET за допомогою низьковольтного 2-х жильного кабелю. (див. п. 4 інструкції з встановлення контролерів серії Atom). Такий підхід дозволить істотно оптимізувати прокладання кабелів та здешевити їх вартість - вже не буде необхідності тягнути довжелезні кабелі з усіх кімнат будинку в одне визначене приміщення, наприклад гараж чи щитова на 1-му поверсі.
Винагородою за успішне прокладання розумної електропроводки є можливість використовувати систему "Розумний дім", з легкістю змінювати призначення вимикачів, реалізовувати функціонал прохідних вимикачів та мастер вимикач, а також повний контроль за будинком віддалено з будь-якої точки земної кулі та багато іншого, що дає використання системи “Розумний дім”. А використання низьковольтних кабелів із зазначеними пристроями дозволяє зменшити вартість і прокладання силових кабелів.

Не знайшли відповідь на своє запитання?

Ви можете звернутись у чат-бот технічної підтримки.Знайшли помилку на сайті? Допоможіть нам її виправити!