Підключення індуктивних навантажень

Комутація індуктивних навантажень (реле, контактори, пускачі, електромагніти, електродвигуни і т.п.) за допомогою будь-яких реле може викликати дуговий розряд при розмиканні контактів, який зумовлює виникнення електромагнітних завад, що можуть призводити до виникнення збоїв і пошкодження різноманітного електрообладнання.
При під’єднанні індуктивних навантажень до релейних виходів пристроїв типу Atom потрібно використовувати додаткові заходи для зниження рівня електромагнітних завад. Кілька найбільш поширених і дієвих рішень показано нижче на Рис. 1 для змінного струму і на Рис. 2 для постійного струму.

Illustration

Рис. 1. Приклад схеми підключення контактора ESC225 230VAC до реле OUT17 пристрою Atom Argon з додатковими демпферними ланками для кіл змінного струму:
А. Варистор паралельно контактам реле. Для напруги 230V слід використовувати MOV варистори на напругу не нижче 275 - 300 VAC і розміру достатнього для поглинання накопиченої енергії в котушці, яка залежить від її індуктивності. Використання варисторів з суттєво більшою робочою напругою призводить до зниження ефективності роботи ланки. В нашому випадку і для невеликих індуктивностей варистора діаметром 7 мм буде достатньо, але при більшій індуктивності навантаження слід використовувати варистори розміром 10, 14, 20 мм.
B. RC ланка паралельно навантаженню. Значення опору резистора і ємності конденсатора тут можна вибрати за допомогою спеціальних номограм [2]. Також можна визначити необхідні значення експериментальним методом, аналізуючи осцилограми перехідних процесів і підбираючи елементи ланки. При цьому слід розуміти, що збільшення ємності конденсатора і зменшення опору резистора збільшує навантаження на контакти реле при їх замиканні. Резистор має бути потужністю 1-2 W і на високу напругу, а конденсатор призначений для роботи в колах змінного струму, типу X1, X2 з робочою напругою не менше 275VAC, або метало-плівковий з напругою не нижче 630VDC. Для малопотужних контакторів гарні результати показує ланка 47 нФ і 240 Ом. Для більш потужних - 100 нФ і 100 Ом, такі ланки можна купити також у вигляді збірки для зручності монтажу [3].
C. Варистор паралельно навантаженню. Тип вибирається аналогічно до пункту А.

Illustration

Рис. 2 Приклад схеми підключення контактора ERD225SDC 24VDC до реле OUT17 пристрою Atom Argon з додатковими демпферними ланками для кіл постійного струму:
А. Діод у зворотній полярності паралельно навантаженню. Тип діода вибирається за зворотньою напругою, яка повинна бути > 10 * Uн, і номінальним струмом > Ін [1]. Зазвичай діода FR107 з номінальним струмом 1А і напругою 1000V достатньо для більшості навантажень. Ця схема має недолік, оскільки досить сильно збільшує час вимкнення контактора, але зазвичай цим можна знехтувати. Щоб зменшити цей ефект інколи діод використовується послідовно з додатковим резистором або стабілітроном, підключеним у зворотній полярності.  
В. Варистор паралельно контактам реле. Тип варистора вибирається залежно від робочої напруги для постійного струму 1.2*Uн і його розміру залежно від енергії самоіндукції, що накопичується котушкою реле. Використання варисторів з суттєво більшою робочою напругою призводить до зниження ефективності роботи ланки. Для невеликих індуктивностей діаметру 10 мм буде достатньо, але при більших доведеться використовувати варистори з більшим діаметром.
Сьогодні виробники комутаційного обладнання інколи вмонтовують захисні ланки у свої пристрої. Це спрощує монтаж, але такі пристрої, зазвичай, належать до обладнання верхнього цінового діапазону. Часто можна зустріти захисні RC ланки і варистори, інтегровані в проміжних реле, контакторах, пускачах на високі струми. Деякі виробники пропонують ці елементи опційно до своїх пристроїв, або як окремі компоненти для монтажу в щити.
Загалом використання таких нескладних рекомендацій при монтажі силового обладнання набагато зменшить рівень електромагнітних завад біля відповідальних і важливих пристроїв у ваших щитах і дозволить їм працювати безвідмовно і довго.

Не знайшли відповідь на своє запитання?

Ви можете звернутись у чат-бот технічної підтримки.Знайшли помилку на сайті? Допоможіть нам її виправити!