Підключення індуктивних навантажень

Комутація індуктивних навантажень (реле, контактори, пускачі, електромагніти, електродвигуни і т.п.) за допомогою будь-яких реле може викликати дуговий розряд при розмиканні контактів, який зумовлює виникнення електромагнітних завад, що можуть призводити до виникнення збоїв і пошкодження різноманітного електрообладнання.
При під’єднанні індуктивних навантажень до релейних виходів пристроїв типу Atom потрібно використовувати додаткові заходи для зниження рівня електромагнітних завад. Кілька найбільш поширених і дієвих рішень показано нижче на Рис. 1 для змінного струму і на Рис. 2 для постійного струму.

Illustration

Рис. 1. Приклад схеми підключення контактора ESC225 230VAC до реле OUT17 пристрою Atom Argon з додатковими демпферними ланками для кіл змінного струму:
А. Варистор паралельно контактам реле. Для напруги 230V слід використовувати MOV варистори на напругу не нижче 275 - 300 VAC і розміру достатнього для поглинання накопиченої енергії в котушці, яка залежить від її індуктивності. Використання варисторів з суттєво більшою робочою напругою призводить до зниження ефективності роботи ланки. В нашому випадку і для невеликих індуктивностей варистора діаметром 7 мм буде достатньо, але при більшій індуктивності навантаження слід використовувати варистори розміром 10, 14, 20 мм.
В. Варистор паралельно навантаженню. Тип вибирається аналогічно до пункту А.
С. RC ланка паралельно навантаженню. Значення опору резистора і ємності конденсатора тут можна вибрати за допомогою спеціальних номограм [2]. Також можна визначити необхідні значення експериментальним методом, аналізуючи осцилограми перехідних процесів і підбираючи елементи ланки. При цьому слід розуміти, що збільшення ємності конденсатора і зменшення опору резистора збільшує навантаження на контакти реле при їх замиканні. Резистор має бути потужністю 1-2 W і на високу напругу, а конденсатор призначений для роботи в колах змінного струму, типу X1, X2 з робочою напругою не менше 275VAC, або метало-плівковий з напругою не нижче 630VDC. Для малопотужних контакторів гарні результати показує ланка 47 нФ і 240 Ом. Для більш потужних - 100 нФ і 100 Ом, такі ланки можна купити також у вигляді збірки для зручності монтажу [3].

Illustration

Рис. 2 Приклад схеми підключення контактора ERD225SDC 24VDC до реле OUT17 пристрою Atom Argon з додатковими демпферними ланками для кіл постійного струму:
А. Діод у зворотній полярності паралельно навантаженню. Тип діода вибирається за зворотньою напругою, яка повинна бути > 10 * Uн, і номінальним струмом > Ін [1]. Зазвичай діода FR107 з номінальним струмом 1А і напругою 1000V достатньо для більшості навантажень. Ця схема має недолік, оскільки досить сильно збільшує час вимкнення контактора, але зазвичай цим можна знехтувати. Щоб зменшити цей ефект інколи діод використовується послідовно з додатковим резистором або стабілітроном, підключеним у зворотній полярності.  
В. Варистор паралельно контактам реле. Тип варистора вибирається залежно від робочої напруги для постійного струму 1.2*Uн і його розміру залежно від енергії самоіндукції, що накопичується котушкою реле. Використання варисторів з суттєво більшою робочою напругою призводить до зниження ефективності роботи ланки. Для невеликих індуктивностей діаметру 10 мм буде достатньо, але при більших доведеться використовувати варистори з більшим діаметром.
Сьогодні виробники комутаційного обладнання інколи вмонтовують захисні ланки у свої пристрої. Це спрощує монтаж, але такі пристрої, зазвичай, належать до обладнання верхнього цінового діапазону. Часто можна зустріти захисні RC ланки і варистори, інтегровані в проміжних реле, контакторах, пускачах на високі струми. Деякі виробники пропонують ці елементи опційно до своїх пристроїв, або як окремі компоненти для монтажу в щити.
Загалом використання таких нескладних рекомендацій при монтажі силового обладнання набагато зменшить рівень електромагнітних завад біля відповідальних і важливих пристроїв у ваших щитах і дозволить їм працювати безвідмовно і довго.

Не знайшли відповідь на своє запитання?

Ви можете звернутись у чат-бот технічної підтримки.Знайшли помилку на сайті? Допоможіть нам її виправити!