Підбір та використання блоків живлення у системі «Розумний Будинок»

Відомості про застосування блоків живлення та їх класифікація

Робота будь-якого електронного пристрою передбачає наявність джерела живлення. Поширений варіант живлення багатьох пристроїв у будинку - блоки живлення постійного струму.
Блоки живлення постійного струму заведено класифікувати за наступними критеріями:
● за принципом дії : трансформаторні та імпульсні;● за вихідною напругою : в залежності від номінальної напруги живлення споживача, що підключається (3.3 V, 5V, 12V, 24V, 48V та інші);● за вихідним струмом: в залежності від споживаної потужності споживача, що підключається;● за типом стабілізації: стабілізовані та нестабілізовані;● за типами захисту: можуть містити функції захисту від КЗ на виході, захисту від перегріву, захисту від перевантаження, захист від завад в мережі;● за конструктивним виконанням : вбудовані - ідуть як складова частина схеми певного електронного пристрою, та зовнішні - пристрій в окремому корпусі. Зовнішні блоки живлення своєю чергою за типом корпусу найбільш часто доводиться зустрічати металеві та пластикові (з можливістю монтажу на DIN-рейку).

Блоки живлення для контролерів серії Atom

Система Розумного Будинку від компанії i3 Engineering теж потребує використання блоків живлення. Крім давачів, первинних перетворювачів та виконавчих пристроїв, живлення постійною напругою потребують і контролери.
Контролери серії Atom розраховані на підключення живлення напругою від 9V до 48V. Такий доволі широкий діапазон напруги живлення зручний насамперед можливістю підключення до контролера різних за значенням вихідної напруги блоків живлення (з напругою 12V, 24V, 36V і 48V). Між тим, варто зазначити, що оптимальним варіантом для живлення контролерів серії Atom буде блок живлення з виходом 24V DC.
Значна частина давачів, аналогових перетворювачів, сервоприводів, передбачає для живлення саме це значення напруги. Регульовані приводи повітряних заслонок та аналогові давачі тиску у системі вентиляції, приводи жалюзі та штор, регульовані термоголовки радіаторів – все це приклади компонентів системи Розумного Будинку, що живляться переважно від напруги 24V. Ще одним прикладом використання даного значення напруги в системі Розумного Будинку є живлення LED-стрічок.

Illustration

В порівнянні з блоками живлення з напругою на виході 12V, блоки на 24V мають ряд переваг:
● вдвічі менший струм споживання, а звідси й можливість прокладки кабелів меншого поперечного перерізу, а також значно менші теплові втрати;● на димований вихід контролера Atom для управління LED стрічкою можна під'єднати вдвічі більшу потужність (оскільки даний вихід має обмеження по струму навантаження, а не по потужності в цілому).

Важливо! Не варто забувати, що при проєктуванні системи Розумний Будинок, необхідно розділяти блоки живлення в залежності від типу навантаження, що буде під'єднано. Рекомендується використовувати окремі блоки живлення для давачів, LED стрічок та інших пристроїв. Дотримання даного правила суттєво підвищить надійність системи. 

Підбір блоків живлення

Починати підбір блока живлення варто із типу корпусу. В цьому випадку мають вплив багато факторів: розміщення, наявність вільного місця у щитку, наявність місця на DIN-рейці.
Стосовно конструктивного виконання блока живлення для контролерів компанії i3 Engineering, то тут варто орієнтуватись на аналогічний тип корпусу як і в самих контролерах – корпус для монтажу на DIN рейку. Це дозволить розміщувати блок живлення поруч з контролером в щиті керування.
Завершальним етапом є підбір по потужності. Тут потрібно врахувати сумарну потужність споживання пристроїв, що будуть підключені, і додати запас 20-25% від отриманого сумарного номінального значення потужності споживання.
Наприклад для підключення контролера серії Atom Hydrogen, із максимальною споживаною потужністю 15W (див. технічні характеристики контролерів) можна використовувати БЖ потужністю 15-30W. У випадку використання декількох контролерів, попередньо обрахувавши сумарну споживану потужність, можна підібрати єдиний блок для живлення всієї системи.

Монтаж блоків живлення

При монтажі блока живлення слід враховувати схильність його елементів до нагрівання. У переважній більшості сучасних блоків живлення існує захист від перегріву: при перегріві напруга на виході блока живлення вимикається, і відновлюється тільки після охолодження блока. 

Важливо! Для запобігання перегріву БЖ, необхідно звертати увагу на наявність вільного місця у щитку для їх розміщення та наявність місця для його природної чи примусової вентиляції.

Підключення блоків живлення

Важливо! Підключення блоків живлення до мережі 220V слід виконувати відповідно до схеми, наведеної в документації, що надається виробником в комплекті з блоком живлення. «Мінусові» клеми блоків живлення у переважній більшості випадків об’єднують в одній точці (т.зв. GND).

А от «плюсові» клеми об’єднувати не варто. Значення напруги на виході блоків живлення, як правило, можуть відрізнятися між собою. У такому випадку в разі об’єднання «плюсів» це може викликати нерівномірний розподіл потужності між блоками живлення і їхній вихід з ладу.

Illustration

Важливість правильного підбору блоків живлення 

Правильний підбір, підключення та експлуатація блоків живлення для системи Розумний Будинок - запорука надійності роботи системи та якісне живлення домашнього електрообладнання.

Не знайшли відповідь на своє запитання?

Ви можете звернутись у чат-бот технічної підтримки.Знайшли помилку на сайті? Допоможіть нам її виправити!