Спад постійної напруги на довгих лініях

Комфорт у будинку потрібно планувати ще на етапі будівництва. Потрібно правильно спроєктувати всі інженерні мережі, тому що це запорука їх надійної роботи та вашого спокою на довгі роки.
В першу чергу це стосується планування електричної мережі помешкання. Потрібно детально розпланувати, які пристрої будуть використовуватись, де вони будуть розміщені, яка їх потужність. Виходячи з цієї інформації можна обрати параметри кабелів живлення, в першу чергу - поперечний переріз провідника.

Illustration

Для правильного вибору поперечного перетину кабелів є багато різних таблиць і методик розрахунку. 
Для прикладу:

Illustration

Найпростіша формула, яка добре підходить для побутових мереж - 1 мм2 достатньо для струму 8-10А. Зрозуміло, що варто враховувати не лише сумарний струм споживання пристроїв, які будуть використовуватись, але і зробити запас на майбутнє. Такий розрахунок є вкрай важливим не лише для стабільної роботи обладнання, але і для вашої безпеки. Адже, у випадку надто малого поперечного перерізу кабелю при протіканні струму через нього, він буде нагріватись, що в результаті може призвести до руйнування ізоляції, короткого замикання і пожежі.
При проєктуванні електромережі необхідно пам'ятати і про інший важливий параметр. А саме - падіння напруги на довгих лініях, яке зумовлене електричним опором кабелю. Для розрахунку падіння напруги в кабелі використовують формулу:

ΔU = 2ρLI / S

де:ρ - питомий опір матеріалу дроту, для міді становить 0.0175 Ом*мм.кв/мL - довжина дроту, мI - струм, АS - поперечний переріз, мм 2

Можна, також, скористатись спеціалізованими онлайн калькуляторами. Згідно з різними нормами, допустимим є падіння напруги на кінці кабелю в межах 3-5% від вхідної напруги.
Особливо актуальною є така вимога у випадку підключення низьковольтних пристроїв з великим струмом споживання. Наприклад, світлодіодних стрічок. Адже, падіння напруги 2В для пристроїв з напругою живлення 220В складе менше ніж 1%, а для стрічки, розрахованої на 12В, це буде уже майже 17%. Що призведе до падіння яскравості більше, ніж у 2 рази. Більше того, якщо використовується повноколірна RGB стрічка, то буде спостерігатись нерівномірна яскравість кольорових світлодіодів. При зниженні напруги живлення такої стрічки спочатку зменшується яскравість синіх світлодіодів, при подальшому зниженні напруги втратять яскравість і зелені світлодіоди. Тобто, якщо задати білий колір світіння стрічки, то при зниженні напруги живлення він буде змінюватись до жовтого і далі до червоного.

Illustration

Щоб уникнути таких ситуацій, окрім правильного підбору поперечного перетину кабелів, ми рекомендуємо використовувати стрічку з напругою живлення 24В. Окрім очевидних плюсів такого вибору, є ще один. Виходи контролерів серії Atom мають обмеження по підключенню навантажень по струму. Це означає, що на один вихід можна під'єднати стрічку вдвічі більшої потужності, ніж можна б було при напрузі живлення 12В.
В будь-якому випадку потрібно пам’ятати, що важлива саме фактична площа поперечного перетину кабелю, а не заявлена виробником. А спроба надмірно зекономити шляхом використання кабелів меншого перетину, або з використанням алюмінієвих провідників, може призвести до непрогнозованих фінансових затрат у майбутньому на заміну частини мереж та додатковий ремонт у помешканні.

Не знайшли відповідь на своє запитання?

Ви можете звернутись у чат-бот технічної підтримки.Знайшли помилку на сайті? Допоможіть нам її виправити!